Monday, October 10, 2011

Aldi Price Check and Produce Picks


October 9 , 2011

Yesterday, a dozen eggs were $0.99 at the Aldi I shop.  Hopefully, you will find them this cheap also.

Every week, Aldi has 5 to 6 Produce Picks that are priced lower than you what you will ever see elsewhere.  If you are close to an Aldi, it worth the time to stop in to pick some up. 

Aldi now has their local ads online.   The prices shown are from the Holly Hills store in St Louis.  Prices and availability vary a bit between stores.

:: Produce Picks ::

Caramel Apple - $0.39
Pears (4 pack) - $0.99
Caramel Apples (4 pack) -$1.39
Gala Apples (3 lb. bag) - $1.19
Red Delicious Apples (3 lb. bag) - $1.19
Granny Smith Apples (3 lb. bag) - $1.19
Jonathan Apples (3 lb. bag) - $1.19
Pumpkins - $2.49 each


:: Dairy,Produce and Bread Prices at Aldi this Week ::
Best buys are bold. Prices may vary between stores.

Skim Milk, 1 gallon - $2.89
2% Milk, 1 gallon - $2.99
Whole Milk, 1 gallon - $2.99
1/2 & 1/2, 1 qt. - $1.79
Orange Juice, 1/2 gal. - $1.99

Large Eggs, dozen - $0.99
Block Cheese, 8 oz. - $1.99
Shredded Cheese, 12 oz. - $2.99
Sliced American Cheese, 12 oz. - $1.99
Cheese, Deli Slices, 8 oz. - $2.19
Fresh Mozzarella, 8 oz. - $2.69
Cream Cheese - $1.49
Sour Cream, 16 oz. - $1.29
Whipped Cream, aerosol can - $1.49
Butter, 1 lb. - $2.79
Imperial Margarine, sticks, 1lb. - .79
Yogurt, cup - .37

White Sandwich Bread - .89
Hamburger & Hot Dog Buns - .89
Wheat Sandwich Bread - .99


Apples, many different varieties- .39 each
Gala Apples (3 lb. bag) - $1.19
Red Delicious Apples (3 lb. bag) - $1.19
Granny Smith Apples (3 lb. bag) - $1.19
Jonathan Apples (3 lb. bag) - $1.19
Caramel Apple - $0.39
Caramel Apples (4 pack)  -$1.39
Avocado - .69 each
Bananas - .44 lb
Cantaloupe - $1.69
Clementines (2 lb) - $3.19
Grapefruit - .45
Green Seedless Grapes (2 lb) - $2.69
Red Seedless Grapes (2 lb) - $2.69
Black Seedless Grapes (2 lb) - $2.69
Honeydew Melon - $1.99
Kiwi (8 ct) - $1.99
Lemons - .25 each
Limes - .25 each
Mango - .89 each
Nectarines - .35 each
Naval Oranges (4 lb)  - $3.29
Pears, 28 oz. - $0.99
Pineapple, fresh whole - $1.99
Plums - .19  each
Strawberries (1 lb) - $1.99
Seedless Watermelon - $3.89

Asparagus (1 lb)  - $2.69
Green Beans (1 lb) - $1.49
Broccoli Crowns (14 oz) - $1.39
Cabbage, head - $1.29
Baby Carrots (1 lb) - $1.19
Carrots (2 lb) - $1.19
Cauliflower - $1.99
Celery - $0.99
Sweet Corn (4 ears) - $1.99
Cucumbers - .45 each
Garden Salad (12 oz. bag) - .99
Fresh Garlic (3 ct) - .99
Iceberg Lettuce - $1.19
Romaine Hearts (3 ct) -  $2.19
Italian or Caesar Salad Kits - $1.99
Mushrooms (8 oz)  - $1.59
Onions (3 lb) - $1.69
Red Onions (2 lb) - $1.69
Sweet Onions (2 lb) - $1.69
Green Peppers  (4 ct) - $1.49
Multi-colored Peppers (3 ct) - $2.49
Baking Potatoes (5 lb) - $2.39
Red Potatoes (5 lb) - $2.49
Russet Potatoes (10 lb) - $3.49
Sweet Potatoes  (3 lb) - $2.49
Yukon Gold Potatoes (5 lb) - $2.69
Pumpkins - $2.49 each
Fresh Spinach (9 oz) - $1.69
Grape Tomatoes (10 oz) - $1.69
Tomatoes (20 oz) - $1.69
Roma Tomatoes (20 oz) - $1.49
Vine Tomatoes (24oz) - $1.89
Zucchini (24 oz)  - $1.89

If you haven't shopped at Aldi, or it has been awhile:
1. Make sure you have a quarter to unlock a shopping cart. The carts are like luggage carts at the airport. You rent them for a quarter, and you get your quarter back when you return the cart.
2. Take your own bags. Aldi does not provide free bags for your groceries.
3. Aldis now accepts debit cards.
4. Aldis does not accept coupons

If you buy something at Aldi you are not please with, they have a double guarantee. If for any reason, you are not 100% satisfied with any product, they will replace the product AND refund your money. More info HERE.

6 comments:

  1. My Aldi's pumpkins were really nice! They were big and not scarred up. Wish I would have bought several

    ReplyDelete
  2. The apples at the Ballwin store were $1.19!!

    ReplyDelete
  3. Apples in O'Fallon, MO were also $1.19. I stocked up- here comes applesauce! Eggs were at $1.19, I think.

    ReplyDelete
  4. Hi All - The apples were $1.19 at my store too. I must have been fried after working on SNS all day. I even bought apples.

    The pumpkins looked great at my store too.

    ReplyDelete
  5. I just started a blog and its so time consuming but I cant imagnie how hard yours is with all the links and numbers and such! Props to you!

    ReplyDelete
  6. Thanks, Carolyn. Have fun with your blog.

    ReplyDelete