Thursday, October 30, 2014

Shop 'n Save Deals: 10/2914 - 11/4/14

Shop 'n Save Coupon Match-Ups: October 29 - November 4, 2014

Take a look at Shop 'n Save's ads.

Register online with Shop 'n Save to receive their ad via e-mail. They send a sneak peek of the ad, Tuesday mid day.

:: Coupon Match Up::

Libby's Vegetables (11 - 15.25 oz) - $0.50
$1/4 Libby's Veggies Coupon
= $0.25 each wyb 4 after coupon

Alpo Dog Food (13.2 oz) - $0.67
$1/8 Alpo - 10/5/14 RP
= $0.42 each wyb 8 after coupon

Campbell's Condensed or Cream Soups (10.5 - 11.5 oz) - $1.25
$0.40/2 Campbell's Soups - 10/12/14 SS 
$0.40/3 Campbell's Condensed Soups - 9/7/14 SS (expires 10/31)
$0.40/4 Campbell's Chicken Noodle, Tomato or Cream of Mushroom Soups - 10/12/14 SS 
$1/5 Campbell's Soups Coupon 

= $1.05 o $1.15 each after coupon

Pillsbury Grands! Biscuits (8 ct) - $1.25
$0.40/3 Pillsbury Grands Coupon 
$0.40/3 Pillsbury Grands Coupon 
$0.40/3 Pillsbury Grands - 10/12/14 SS
= $1.13 each wyb 3 after coupon

** Libby's Jumbo-Can Veggies (28 - 29 oz) - $1.39
$1/4 Libby's Veggies Coupon
= $1.14 each wyb 4 after coupon 

** International Delight Creamers (16 oz) - $1.67
$1/2 Intentional Delight - 9/28/14 RP (expires 10/31)
= $1.17 each wyb 2 after coupon 

** Barilla Pasta Sauce (24 oz) - $2.00
$0.75/1 Barilla Pasta Sauce - 9/7/14 SS (expires 11/1)
= $1.25 after coupon 

Prairie Farms  Dips (16 oz) - $1.67
$0.35/1 Prairie Farms Dip - 8/25/15 SS (expires 11/2/14)
= $1.32 after coupon

Prego Italian Sauces (14.5 - 24 oz) - $1.67
$0.40/2 Prego - 9/7/14 SS (expires 10/31)
= $1.47 each wyb 2 after coupon

Hershey's Snack Size Candy (9.8 - 22 oz) - $2.50
$1/1 Hershey's Assortment Snack Size Bag (22 oz) - 10/1914 SS (expires 10/31)
$1.50/3 Hershey's Snack Size - 10/19/14 SS (expires 10/31)
= $1.50 to $2.00 each after coupon

Marie Callender's Dinners Pop Pies (10 - 19 oz) - $2.00 each wyb 8
$1/2 Marie Callender's Frozen Meals Coupon
$1/3 Marie Callender's Single Serve Frozen Meals Coupon 
= $1.50 to $1.67 each after coupons wyb 8 

Coffee-Mate Creamers (16 oz) - $2.00
$1/2 Coffee-Mate Coupon (Facebook)
= $1.50 each wyb 2 after coupon 

** Ortega Taco Sauce (8 oz) - $2.00
$1/2 Ortega Coupon
= $1.50 each wyb 2 after coupon 

** Ortega Taco Shells (12 ct) - $2.00
$1/2 Ortega Coupon
= $1.50 each wyb 2 after coupon 

Pace Salsa or Dip (15 - 16 oz) - $2.00
$0.50/2 Pace Products Coupon 
$0.40/2 Pace Product - 8/24/14 SS (expires 10/31)
= $1.75 to $1.80 each wyb 2 after coupon 

Mars Fun Size Candy (9.94 - 11.5 oz) - $2.50
$1/2 Mars Fun Size Coupon
$1/2 Mars Fun Size Coupon
$1.50/3 Mars Fun Size - 10/5/14 RP (expires 10/31)
$1.50/3 Mars Fun Size - 9/14/14 RP (expires 10/31)
= $2.00 each after coupon

** Swanson Broths (48 oz) - $2.59
$1/2 Swanson Broth Coupon
= $2.09 after coupon 

C&H Sugar - $2.50
$0.75/2 C&H Sugar - 9/714 RP
= $2.13 each wyb 2 after coupon

** Sister Schubert's Rolls (11 - 15 oz) - $3.00
$0.75/1 Sister Schubert's Coupon 
= $2.25 after coupon 

Johnsonville Fully Cooked Sausages (12 - 14 oz) - $3.49
$1/1 Johnsonville Sausage Coupon
= $2.49 after coupon

Red Baron Pizza - $3.00
$1/2 Red Baron Pizza Coupon
$1/2 Red Baron Pizza - 10/5/14 SS
= $2.50 each wyb 2 after coupon

** Prairie Farms Old Recipe Ice Cream (56 oz) - $3.50
$0.50/1 Prairie Farms Ice Cream - 8/24/14 SS (expires 11/2)
= $3.00 after coupon 

Purina One Cat Chow (3.5 lb) - $6.99
$1/1 Purina One Cat Food - 8/3/14 RP (expires 11/3)
= $5.99 after coupon


:: No Coupon Necessary ::

Essential Everyday Tomato Sauce (8 oz) - $0.33
Chili Man Chili with Beans (15 oz) - $0.88
Dr Pepper, 7 Up, A&W, Sunkist, Canada Dry or TEN (2 liters) - $0.88 each wyb 3
Pepsi (2 liters) - $1.00 each wyb 3


:: Meat & Produce ::

Whole Chicken Fryers - $0.98 lb.
Hunter Hot Dogs (12 oz) - $1.00
75% Lean Ground Beef (4 lb. or more)  - $2.98 lb.

Idaho Russet Baking Potatoes - $0.68 lb.
Green Cabbage - $0.68 lb.


This post may contain affiliate links. For more information, please read my disclosure policy.

6 comments:

  1. I'm disappointed to see that the sale price on Marie Callenders dinners is only good when you buy 8. There's no way I'd ever fit 8 of those in my freezer! I dont like when stores seem to cater to people who can buy larger quantities. and forget about singles and small families who dont need as much. I hope SNS doesnt continue pricing like this. Meanwhile I'll be buying mine at Schnucks this week where they are the same price and no quantity requirements. SNS loses my business against this week.

    ReplyDelete
  2. I agree with CJ.

    ReplyDelete
  3. I too agree with CJ. I was happy to see they were only $2, but then I noticed I had to buy 8. But I got happy again when I noticed Schnucks had them for the same price with no minimum. Thanks Schnucks! Over a week I can and will buy eight, not just all at once.

    ReplyDelete
    Replies
    1. The shelf tags at SNS only show the 4/$10 price, no mention of the buy 8 requirement. Thats a bit of false advertising on SNS's part. Most people wont see the ad and will probably end up paying full price without noticing. I did buy the $2.98/lb ground beef this week with the 4 lb requirement. Unfortunately thats the only way to get a decent price on ground beef anymore. I just wish there were better deals for all, not just for large amounts.

      Delete
    2. Hi, if the shelf tag only shows the 4/$10 price then by my reading SNS is legally required to sell that quantity of the item to you for that price, at least in MO. I have had good luck asking to speak with the manager in such circs and just nicely tell them I would like the item sold to me for the advertised price because they can not omit a "material fact" like a different quantity, per MO state law. Here is the link to the MO Rules for Advertising: http://ago.mo.gov/publications/advertisingrules.pdf

      Delete
    3. I think the issue is that the ad price is $2 each when you buy 8. The regular (shelf) price is 4/$10. So if you buy 4, you'll pay $10, which comes out to $2.50 each. CJ and others (me included) don't like when stores put such high purchase requirements on sale prices (especially for perishables) because small families can't use that much. I would ask the manager if s/he'd be willing to sell me 4 for $2 each, otherwise I'll just go to Schnucks. The shelf tag not indicating the weekly sale price is unfair for someone who normally would buy say, 6, spending $15, not realizing that they could buy 2 more for only $1 more.

      Delete